Fellows of Professional Societies

Agricultural History Society

Name Department Year
Jeannie Whayne HIST 2010

American Academy of Microbiology in the American Society for Microbiology

Name Department Year
Michael G. Johnson ** FDSC 1991

American Association for Agricultural Education

Name Department Year
George Wardlow TAEC 2014

American Association for the Advancement of Science (AAAS)

Name Department Year
William F. McComas CIED 2016
Ingrid Fritsch CHBC 2015
David Stahle GEOS 2015
Peter Ungar ANTH 2012
Joseph Michael Plavcan ANTH 2008
Karen Moldenhauer RIRE 2006
Peter Pulay CHBC 2005
Charles L. Wilkins CHBC 1996
Kimberly Smith BISC 1991
James N. Moore ** HORT 1989
Douglas A James BISC 1968

American Bar Association

Name Department Year
Cynthia Nance LAW

American College of Sports Medicine

Name Department Year
Stavros A. Kavouras HHPR 2008

American Concrete Institute

Name Department Year
Frances Griffith CVEG 2013
Micah Hale CVEG 2013

American Dairy Science Association

Name Department Year
Wayne Kellogg ANSC

American Institute for Medical and Biological Engineering

Name Department Year
Lalit R. Verma BAEG 2009

American Institute of Chemical Engineers

Name Department Year
Ranil Wickramasinghe CHEG
Robert Babcock CHEG
James R. Couper CHEG
Roy Penney CHEG 2012
Tom Spicer CHEG 2012

American Law Institute (ALI)

Name Department Year
Mark Killenbeck LAW
Steve Sheppard LAW
Cynthia Nance LAW
Carol Goforth LAW
Stacy Leeds LAW

American Oil Chemists' Society

Name Department Year
Andrew Proctor FDSC 2011

American Phytopathological Society

Name Department Year
Jim Correll PLPA 2013

American Statistical Association

Name Department Year
Edward E. Gbur CSES 2009

American Society for Engineering Education

Name Department Year
Norman Dennis CVEG
Kim LaScola Needy INEG
Jerry Yeargan INEG
John White ELEG 1997

American Society for Engineering Management

Name Department Year
Heather Nachtmann INEG
Kim Needy INEG

American Society for Enology and Viticulture

Name Department Year
Justin R. Morris FDSC 1996

American Society for Horticultural Science

Name Department Year
Justin R. Morris ** FDSC 1982
George A. Bradley ** HORT 1975
John R. Clark HORT 2005
James N. Moore ** HORT 1976
Curt R. Rom HORT 2012
Roy C. Rom ** HORT 1981

American Society for Testing and Materials

Name Department Year
Ashok Saxena

American Society of Agricultural and Biological Engineers

Name Department Year
Terry Siebenmorgen FDSC 2005
Lalit R. Verma BAEG 1999
Yanbin Li BAEG 2009
Otto Loewer BAEG 1996

American Society of Agronomy

Name Department Year
John Gilmour ** CSES 1989
Duane Wolf ** CSES 1990
Andrew Sharpley CSES 1990
Karen Mouldenhauer CSES 1999
Derrick Oosterhuis CSES 2002
Robert Bacon CSES 2004
Larry Purcell CSES 2010
Richard Norman CSES 2010
Fred Bourland CSES 2012
Pengyin Chen CSES 2013
Michael D. Richardson HORT 2011

American Society of Animal Science

Name Department Year
Keith Lusby ANSC

American Society of Civil Engineering

Name Department Year
Norm Dennis CVEG
Findlay Edwards CVEG
Panneer Selvam CVEG
Jack Buffington ** CVEG 2003
Mike Johnson CVEG/FAMA 1998

American Society of Mechanical Engineers

Name Department Year
Ajay Malshe MEEG
Rick Couvillion MEEG 2004
William Springer MEEG 2008

American Society of Heating, Refrigerating, and Air-conditioning Engineers (ASHRAE)

Name Department Year
Darin Nutter MEEG 2012

Arkansas Association for Food Protection (AAFP)

Name Department Year
Steven C. Ricke FDSC 2015

ASM International

Name Department Year
Ajay Malshe MEEG
Ashok Saxena BMEG

Association of Information Systems

Name Department Year
Viswanath Venkatesh ISYS 2016

City and Guilds of London Institute (UK)

Name Department Year
Simon Ang ELEG 2007

College of Labor and Employment Lawyers

Name Department Year
Robert Moberly LAW
Cynthia Nanc LAW

Crop Science Society of America

Name Department Year
Karen Moldenhauer CSES 1998
Derrick Oosterhuis CSES 1999
Larry Purcell CSES 2010
Michael D. Richardson HORT 2013

Electrochemical Society

Name Department Year
Simon Ang ELEG 2007
Bill Brown** ELEG 2002

Entomological Society of America

Name Department Year
Fred Stephen ENTO 2012

European College of Sports Sciences

Name Department Year
Stavros A. Kavouras HHPR 2010

IMLS-RBS Fellowship Program

Name Department Year
Jason W. Dean MULN 2015

Institute for Operations Research and Management Sciences

Name Department Year
Greg Parnell * INEG 2008
Ron Rardin ** INEG
John White INEG

Institute of Biological Engineering

Name Department Year
Lalit R. Verma BAEG 2009

Institute of Electrical and Electronics Engineers

Name Department Year
Craig Thompson CSCE 2005
Simon Ang ELEG 2011
Samir El-Ghazaly ELEG 2001
Alan Mantooth ELEG 2009
Bill Brown** ELEG 2005
Jerry Yeargan** ELEG 1995
Len Schaper** ELEG 1999

Institute of Engineering and Technology (UK)

Name Department Year
Simon Ang ELEG

Institute of Food Technologists

Name Department Year
Justin R. Morris ** FDSC 1997
Navam S. Hettiarchchy FDSC 2003

Institute of Industrial Engineers

Name Department Year
Richard Cassady INEG 2012
John English INEG
Russell Meller INEG
Kim Needy INEG 2011
Manuel Rossetti INEG 2012
John White INEG
Edward A. Pohl INEG

Institute of Physics

Name Department Year
Ajay Malshe MEEG

International Academy of Production Engineering

Name Department Year
Ajay Malshe MEEG 2013

International Council on Systems Engineering (INCOSE)

Name Department Year
Greg Parnell * INEG 2009

International Engineering Consortium

Name Department Year
Jerry Yeargan ELEG 2007

International Microelectronics Assembly and Packaging Society

Name Department Year
Len Schaper** ELEG 2002

International Technology and Engineering Educators Association

Name Department Year
Michael K. Daugherty CIED 2009

Lean Systems Society

Name Department Year
Greg Parnell * INEG 2012

Military Operations Research Society

Name Department Year
Greg Parnell * INEG 1997

National Academies of Practice

Name Department Year
Nan Smith-Blair NURS 2015

National Academy of Construction

Name Department Year
Jack Buffington ** CVEG 2002
Mike Johnson CVEG/FAMA 2005

National Academy of Inventors

Name Department Year
Hameed Naseem ELEG 2014
Don Bobbitt CHBC 2015
Ingrid Fritsch CHBC 2015

Poultry Science Association

Name Department Year
P.W. Waldroup ** POSC 1996
J.H. Denton ** POSC 2003
R.F. Wideman, Jr. POSC 2008
W.J. Kuenzel POSC 2012

Royal Historical Society

Name Department Year
Benjamin John Grob-Fitzgibbon HIST 2012
Steve Sheppard LAW 2012

Royal Society of Chemistry

Name Department Year
Andrew Proctor FDSC 2006

Society for Decision Professionals

Name Department Year
Greg Parnell * INEG 2011

Society of American Military Engineers

Name Department Year
Mike Johnson CVEG/FAMA 1991
Jack Buffington CVEG

Society of Nematologists

Name Department Year
Bob Robbins PLPA 2006

Society of Reliability Engineers

Name Department Year
Richard Cassady INEG

Soil Science Society of America

Name Department Year
Andrew Sharpley CSES 1991
Duane Wolf ** CSES 1992
Tommy Daniel ** CSES 1996
John Gilmour ** CSES 1999
Richard Norman CSES 2010

Special Libraries Association

Name Department Year
Tony Stankus MULN 2009

Weed Science Society of America

Name Department Year
Nilda Burgos CSES 2017
James Barrentine ** CSES 1998
Dick Oliver ** CSES 1993
Terry Lavy ** CSES 1991
Ronald Talbert ** CSES 1990
Robert Frans ** CSES 1979

* - Visiting Professor
** - Emeritus

Navigate This Page:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z